İngiltere oyun pazarı, ticaret kuruluşu UKIE‘nin raporuna göre geçen yıla göre %4,4 oranında büyüdü. Raporda, İngiltere oyun tüketici pazarının değerinin 2023 yılında 7,82 milyar sterlin (9,76 milyar dolar) olduğu belirtiliyor. Bu rakam 2022 yılındaki 7,49 milyar sterlinlik (9,34 milyar dolarlık) değerin üzerine çıkmış durumda. İngiltere oyun pazarı geçen yıl %4,4 büyüdü

Oyun yazılım satışlarının ise bir önceki yıla göre %4,1 artışla toplam 5,18 milyar sterline ulaştığı kaydediliyor. Bu satışların %10’dan azı (~495 milyon sterlin) kutu oyunu satışlarından oluşuyor. Fiziksel oyun satışları yıllık bazda %5 düşüş gösterirken, dijital konsol oyunu satışları, dijital PC oyunu satışları ve mobil oyun satışları artış yaşadı.

Dijital konsol oyunu satışları %5,6 artarak 2,48 milyar sterline, dijital PC oyun satışları %4,5 artarak 684 milyon sterline ve mobil oyun satışları ise %4,5 artarak 1,52 milyar sterline ulaştı.

Donanım tarafına baktığımızda ise konsol donanım satışlarının bir önceki yıla göre %12, konsol aksesuarlarının %3 ve VR donanımının %11 arttığı görülüyor. Ancak her donanım satışında artış yaşanmadı. PC oyun donanımı satışları 2023’te 2022’ye göre %11 düşüş yaşadı.

Tüm donanım satışları bir araya toplandığında 2023 yılında 2,22 milyar sterlin gelir elde edildi, bu da %2,1’lik bir artışa işaret ediyor.

GfK Entertainment‘tan Dorian Block, fiziksel oyun satışlarındaki düşüşün aslında beklenenden daha iyi olduğunu, bazı yeni oyunların ve özellikle Switch’teki Zelda oyununun güçlü performansı sayesinde bu düşüşün daha az şiddetli gerçekleştiğini söyledi.

Block, “2023 yılında Sony formatlarının (PS4/PS5) yazılım geliri, Nintendo formatlarını (Switch) geçti” dedi. “Toplam satışlar, rekor seviyede bir ortalama satış fiyatına (£36) ulaştı. Bu, 2023’te yıl boyunca 50 sterlinin üzerinde kalan 17 büyük oyunun olmasıyla (2023 gelirinin %34’ünü oluşturuyor) sağlandı. Bu sayı 2022’de ise sadece 8 oyun (%21) idi.”

Sonuçlara tepki gösteren Omdia kıdemli analisti James McWhirter şunları söyledi: “İngiltere’nin konsol pazarındaki dijital harcama, PlayStation 5 donanım satışları ivme kazanırken 2023’te yeniden büyümeye başladı. Nintendo Switch ise olağanüstü bir birinci parti yazılım listesiyle aktif kullanıcıları ve yedi yıllık platformda harcamayı desteklediği için olağanüstü bir dayanıklılık gösterdi.”

“Bu durum, hem yerleşik hem de yeni çıkan oyunlarda yüksek değerli dijital içerik için bir kitle oluşturmaya ve sürdürmeye yardımcı oldu. Nitekim, İngiltere oyun pazarı, Diablo IV, Hogwarts Legacy, Spider-Man 2, Super Mario Bros Wonder, Tears of the Kingdom, EA Sports FC 24 ve Baldur’s Gate 3 gibi birçok başarılı yeni oyunun lansmanına şahit oldu.”

“Öte yandan, PlayStation 4 dijital içerik harcamasındaki düşüş, Roblox’un platforma 4. çeyrekte geç eklenmesi ve Hogwarts Legacy ve Resident Evil 4 gibi büyük oyunların on yıllık sisteme de çıkması nedeniyle öngörülenden daha düşük oldu.”

İngiltere oyun pazarının bu sağlam büyümesi, birkaç önemli faktöre bağlanabilir:

  • Dijital Satışlardaki Artış: Oyuncular giderek dijital indirmeleri tercih ediyor. Fiziksel kopyaların düşüşü, oyuncuların rahatlık ve anında erişim aradığını gösteriyor.
  • Yeni Nesil Konsol Satışları: PlayStation 5 satışlarının hızlanması, dijital oyun satışlarını da beraberinde yukarı çekiyor.
  • Nintendo Switch’in Dayanıklılığı: Switch’in güçlü birinci parti oyunları sayesinde oyuncu kitlesi aktif kalmaya devam ediyor. Bu da platformda hem donanım hem de yazılım harcamasını artırıyor.
  • Başarılı Yeni Oyunlar: 2023 yılında Diablo IV, Hogwarts Legacy, Spider-Man 2 gibi popüler oyunların piyasaya sürülmesi, oyuncu harcamasını artırdı.

Genel olarak, İngiltere oyun pazarı sağlıklı bir durumda görünüyor. Gelecek yıllarda, yeni nesil konsollara geçişin tamamlanması ve heyecan verici yeni oyunların çıkmasıyla pazarın daha da büyümesi bekleniyor.

Kaynak